Site Haritası
Kur'an-ı Kerim
Hadis-i Şerif
Hz. Mevlana
Eserleri
Seyyid Burhaneddin
Bahâeddin Veled
Şems-i Tebrizi
Selahaddin Zerkubî
Sultan Veled
Hüsâmeddin Çelebi
Hz.Mevlâna Dergâhı
Sema
Adab ve Erkan
Yolun Mertebeleri
Çelebilik
Mevlevi Ayinleri
Mevlana İhtifalleri
Akademik
Yükle
Hizmeti Geçenler
Mesnevi Sohbetleri
Mesnevi Hikayeleri
Sesli Kitaplar
Duyuru&Etkinlik
Haberler
Semazen Video
Semazen Radyo
Projelerimiz
Foto Galeri
Soru ve Cevaplar
Keşkül Dergisi
Linkler
KONYA
Evrad-ı Şerif
Dinletiler 

Google

Kur'an-ı Kerim

Dinleyelim


Hz. Mevlânâ'nın eserlerinden hangisini okudunuz?
Mesnevi
Divan-ı Kebir
Fihimafih
Mecalis-i Seba
Mektubat
Birkaçını
Hiç Birini
 
Ziyaretçi Defteri
Lütfen eleştiri, öneri ve değerlendirmelerinizi yazınız.
Toplam 1340 adet yazı bulunmaktadır.
Gönderen : hatice
HAK AŞIKLARINA SLM OLSUN!MEVLANAYA OLAN AŞKIM BU SİTEDE HER GEÇEN GÜN ZİYADESİYLE ARTMAKTA.AŞKIMIZ BOL OLSUN İNŞALLAH.SİTEYE EMEK VERENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.İNTERNETTEN FEYZ ALABİLECEĞİMİ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM AMA MESNEVİYİ OKURKEN SANKİ HZ.MEVLANADAN SOHBET DİNLER GİBİYİM.VE ÇOK MUTLUYUMMM :) ALLAHIM SANA KELİMELERİN TAM MANALARIYLA ŞÜKÜR OLSUN!!
Gönderilme Tarihi : 25.11.2008 11:22
Gönderen : kahraman kara
selamu aleykum.sizlerden bir mevzu hakkında bilgi talebinde bulunacaktım.eskişehirde Mevlana etkinlikleri yapılıyormu?etkinlikleriniz arasında bakındım ama bulamadım.selametle
Gönderilme Tarihi : 23.11.2008 22:00
Gönderen : halil kılören
selamun aleykum ve rahmetullah ve berakatühü. allah cümlenizden razı olsun. sitenizden elimizden aklımızdan geldiği kadar faydalanıyoruz. size simdilik su arzım olcaktı mümkünse Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu - Mesnevi Derslerinin devamını da mp3 olarak yayınlarsanız çok memnun olacağım. 29 a kadar geldim, padişah vezir hikayesinin güzell kısmında kaldım. en azından devamına nasıl ulaşabileceğimi bildirirseniz gene çok menun olurum. hayırlı günleriniz ola. Allaha emanet...
Gönderilme Tarihi : 21.11.2008 19:11
Gönderen : CİHAD DEMİRCİ
ESSALAMUN LAEYKUM VERAHMETULLAH: EL RAHMAN GÖNLÜNÜZDEKİ FİRDEVS CENNETİNİ NAİL EYLESİN BÖYLE Bİ SİTEYİ BİR AYDIR TAKILIYORUM İNANIN DİNLEDİKÇE ÇOK HUZUR BULIYORUM ALLAH RAZI OLSUN YAPANLARDAN
Gönderilme Tarihi : 18.11.2008 21:53
Gönderen : YAREN EMRE
ALLAH U TEALA HEPİNİZDEN RAZI OLSUN... ALLAH RAZI OLSUN NE DİYECEĞİMİ BİLEMİYORUM... ALLAH RAZI OLSUN
Gönderilme Tarihi : 14.11.2008 20:10
Gönderen : özkan tunç
bu sayfayı hazırlayan ve emeği geçen herekese defalarca teşekkür ederim...
Gönderilme Tarihi : 08.11.2008 15:47
Gönderen : canan
selamün aleyküm bende semazen olup dönmek allahım için yalvarmak ve alahımdan alıp kullarına yararlı olmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerek inanın bu bilgiye cok ama cok ihtiyacım var selametle şimdiden allah razı olsun herkesin dualarını kabul eylesin inş esselamün aleyküm
Gönderilme Tarihi : 05.11.2008 12:09
Gönderen : Hüseyin Orçun
Selamın Aleyküm diyerek hiç te haddimiz olmadan bu satırları yazdığımız için lütfen kusrumuza bakmayınız. Lutfedipte bizleri ihya ettiğiniz için defalarca teşekkür eder dualarınız da biz ede yer açmanızı istirham ederim.
Gönderilme Tarihi : 05.11.2008 02:20
Gönderen : hamsi
Bu siteye girince ve çıkınca insanda oluşan ruh değişimini kelimelere dökmek ne kadar da zor...her bir harf için teşekkürler...
Gönderilme Tarihi : 03.11.2008 12:30
Gönderen : memet can fidancıoğlu
s.a gercekten coktandır giremiyordum bugüne kısmet oldu cok güzel olmuş çalışan arkadaşlardan Allah razı olsun
Gönderilme Tarihi : 28.10.2008 17:10
Gönderen : HaZver
Şalom, çok güzel bir vakte gebeyiz :) Ve çok içimden geldi; evet Tanrı'nın birliğine, tekliğine, doğurmaz ve doğrulmaz olduğuna şahidim; gördüğüm Tanrı güzellerinin Allah'a şahidliğine de bu uğurda emeklerine de şahidim :) Vesselam...
Gönderilme Tarihi : 26.10.2008 19:18
Gönderen : Teoman
Selamlar uzun zamandır nasiplendiğimiz Forum bölümüne ne oldu lütfen ilgieninde bir an evvel açılsın.Saygılar
Gönderilme Tarihi : 25.10.2008 22:01
Gönderen : Mevlevi Kalem
Hamur Yoğur At Tandıra Ya Pişerde Yanar Ya da Maya Tutar... benden nacizane bir söz..
Gönderilme Tarihi : 23.10.2008 23:09
Gönderen : LA__edri

                                Taylasan ve taylasan sahiplerine ……


Bizleri “ kendini anlama” basamağına koyan,ilm ve akıl ile çevreleyen Allah’a şükürler olsun!!!
Fikrimizin-zihnimizin bulanmasından O’na sığınırız!!


Ümmetlerin en hayırlısına gönderilen Hz. Peygamber (s.a.v)’e O’nun temiz eşlerine,evlatlarına ve O’na tabi olanlara salat vede selam olsun!!


İmam Hanbel “akıl fıtrı’dır”,Muhasibi’de “O nurdur” demişlerdir.bir kısım zevat “akıl;bilgilerin hakikatini seçmeye yarayan güç” olarak ifade etmişler.
Bir bedevinin  “akıl nedir?” sorusuna “tecrübeyle kazandığın güç’tür” cevabını almıştır.


İmam Ebu Hanife akılın yerinin dimağ-zihin olduğunu söylemiştir.
Kuran-ı Kerimde Allahü Teala “şüphesiz bunda kalbi-akli olanlar için bir öğüt vardır (Kaf/37)”buyurmakla aklın yerinin kalp olduğuna işareret buyurmaktadır.


Akıl,insanı hayvandan ayıran bir niteliktir.
İnsan akılla;teorik bilgileri almaya,karışık ve düşünme gerektiren sanatları öğrenmeye hazırlanır.”Akıl fıtrattır” sözü ile anlatılmak istenen de budur.O adeta kalbe yansıtılan bir nur’dur.


Akıl,dünyevi zevklere davetiye çıkaran “şehvet duygusunu” bastırdığımız fıtri gücün zirvesidir.
Bu  şehvetin bedene-düşünceye yansımasına mani  kılan yol-sistem nefsi tezkıyye  dir.
Bizlerden çok çok önce nice Pir, Arif, Şakir, Zakir gibi isimlerle andığımız büyüklerimiz bunu bir çerçeve içine alıp  kendi fıtri güçlerini tanımışlardır.akıl ve kalplerini birleştirmişler ve nefislerini terbiye edebilmenin formülünü aramışlardır.Onların çaba ve çözümlerini yol olarak bizlerde yüzyıllardır takipçilik etmekteyiz.


Aşk eri olan Mevlana yolunda O aşk erini temsil eden postnişin’ler şeyh efendiler mesnevi hanlar atana gelmiştir.Bu zatlar destar sarıp destar’larından sarkan “taylasan”la akıl ve kalplerini birleştirmiş ayette gecen (Kaf süresi/37)deki öğüdü hayata geçirdiklerini destar’larında-sıkke’lerinde göstermişlerdir.


Akıl ile kalbini birleştirmiş gibi görünen, günümüzde “yeni şeyler söylemek-yapmak” iddia sırla yola çıktıklarını “zan” edenler farklı bi kültürün sözcülüğünü yapar hale geldiklerini fark edemeyecek kadar “Hakk taaddüt etmez” düstürünü unutup birden bire başka hakikatler olabileceği masalıyla kendilerini aldatmayı tercih etmektedirler.
Yeni şeyler ortaya koymayı marifet bildikleri sürece bir türlü kendileri kalmayı beceremiyecek kaç yüzyıllık yolun tarihini ve sürekliliğini algılayamaz olacaklardır.
Yapısal bütünlüğü parçalayarak,tarihsel sürekliliği kesintiye uğratıp dayanaksız vede mesnetsiz  içtihad’lar ortaya koyarak “ellerindeki tesbih, ceplerindeki diploma “ ile uyuşma-kaynaşma çabalarına gark olup yola ve yolcuya verdikleri zarara da cevaz verdiklerının hiçde farkında değiller.


Hulasa nerde kaldı akıl, kalp, teziyye, terbiye, yol, yolcu, yolculuk ??


Fahriyâ! Malumudur erbab-ı irfanın bu râz
Lafz-ı Mevlâna’dan ancak zat-ı Mevla’dır garaz

Gönderilme Tarihi : 23.10.2008 16:59
Gönderen : BURCU
SİTE ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN FAKAT BEN SİTEYE ÜYE OLAMIYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
Gönderilme Tarihi : 17.10.2008 12:07
Gönderen : Hazver
Günün Sözü Yarabbi, muhtaçlara ihtiyaçları olan şeyi verenleri doyur; verdikleri her dirheme karşılık yüz bin mükâfat ver! Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.) *** Şalom; bu laf çok kapılı laf.. Çok tuzak laf! Allah; boşa korkutmadı insanı, boşa cehenneti vaad etmedi... Bence biz insanalr marifetlerimiz için sanırız :) da kendimizce mutlu oluruz:) Her Tanrı2ya inanın bildiği bir gerçek var; Tanrı isterse deryalar çöl olur, o isterse fırtınada bile yaprak kımıldamaz! Şimdi; TAnrı şahidim lafıma -aksini iddia ede nispatlasın:) Ne zaman ki "insan ben verdim" derse o onun yaıbıdır -ne zaman insan derse ki "senin kısmetini sana ulaştırdım" o zaman Tanrı iledir; Hakk'ın hakkını vermeyen hak yiyendir; İnsan nefesinin hakkını vermekle dahi yükümlüdür; Unutmamak gerek , dünyada tek atomcuk yok ki, nefes almıyor olsun!! Tanrı çok latif; avcı tilki... O senin eline hesapta olmayanı veriyor -ondan evvel yok iken sana niyetler veriyor... Ve puştluk bu ya sınıyor :) Hakk'ın hakkı karşısında ehli keyfllikten, yarınlara garantisi olmayan, yarınlara hak'ı salanlar; pek fena yaya kalabilirler... Bu alem yalan alem ama bu alemin şakası yok... İşi,ni yarına bırak ama hak'ı olanın hakkını yarına bırakma derim ben bence... Bir göz değmesi bile hak geçmesidir... Kılı kırka yarmak derler bu laf boşuna değildir! ben dinsizim; yani ne müslümanım, ne yahudi, ne hiristiyan vs... Tanrı'yı hiç inkar etmedim; yer yer boğuşurum, sevişirim, darılırım, barışırım, küser çeeker giderim -burnum sürter ona dönerim -her nereye ddönsem hep onunlayım... Dinde iddialı olanları seyrederim... Hakk; nasip sunmuştur; nasibin Hakk!tandırı ve hakk'ı vardır. Tanrı diyor ki; bana şirk koşabilirsin, beni yok sayabilirsin, benim varlığımı inkar edebilirsin; bana küfür edebilirsin "bağışlarım" diyor... Ama diyor ki; "Sakın ola, bana KUL hakkı ile gelme"... KUl hakkı fena tuzaktır -Kul hakkını görebilmek için herşeyin Tanrı dan olduğunu bilmek gerek; ve işte o zaman insan bir selamın bile kırk yıl kölesi olur... Allah'a puşt dediğim için yanmaktan korkmam -ama kuyl hakkından korkarım... Eyvallah
Gönderilme Tarihi : 16.10.2008 23:11
Gönderen : hamsi
Sayın Hazver, yorumlarınız harika.gönlünüzden çıkıp gönlümüze giriyor.Ne kadar incesiniz...
Gönderilme Tarihi : 16.10.2008 20:49
Gönderen : Hazver
Şalom,
Ölüm yaşamla bir göbek bağı 'nefes'...
Semazen emaktarları, katılımcıları  benden evvel vuslata erirlerse -haklarını şimdiden bu sefile helâl etsinler Tanrı dan dilerim.
Benden evvel vuslata eren emektarlardan, katılıcımcılardan benim gönlüm pek razı -TAnrı da razı olsun dilerim...
Hep  her daim helâlleşelim; bir sonra ki nefese bırakmaayalım -çünki biz de ölümlüyüz -alem gibi...
Kızgınlığımız varsa diyelim -içimizde taşımayalım -taşıyıp "kin" etmiyelim -kin -koca     ur'dur külfettir gönle...
Aşk ile olalım, yensiz yakasız; kafamız  esince alemi ateşe verelim içinde yanaraktan, kafamız esince yezidi bile hoş görelim kendi ayıbımızdan utanaraktan.. :)
Bir yanımız balçık bir yanımız aşk; bu gerçeği bilerekten yaşayalım...
Sevgili Mevlâna'nın dediği gibi; pergel misali; o pergelin bir ayağı kuş kanadı olsun; pencerelere konalım da utanalım...
Gönderilme Tarihi : 16.10.2008 01:41
Gönderen : AZİZ BORA
SİTENİZ ÇOK HARİKA EMEĞİ GEÇEN ARKADAŞLARIMA SONSUZ TEŞEKÜRLER.AMA SİTEDE KİTAP ALMAK İÇİN BİR LİNK YOK OLURSA SEVİNİRİZ AŞK RAZI OLSUN
Gönderilme Tarihi : 14.10.2008 17:23
Gönderen : EDREM
İSTANBUL 'DA OTURANLARI KISKANIYORUM. AYNI ŞEHİRDE EKİM AYI İÇİNDE 3 AYRI YERDE MESNEVİ OKUMALARI VAR. BURADA (İZMİR 'DE) YILDA BİR KERE DAHİ YOK. BU ETKİNLİKLERİN SİTENİZDEKİ HABERLERİNİ İMRENEREK OKUYUP ÖZENMEKTEN BAŞKA ELİMİZDEN BİRŞEY GELMİYOR. RAMAZAN AYI BOYUNCA ÖMER TUĞRUL İNANÇER BEYE, MEHMET FATİH ÇITLAK BEYE, H.NUR ARTIRAN HANIMEFENDİYE VE SEYREDEMEYİP KAÇIRDIĞIM DİĞER EMEĞİ TÜM GEÇENLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. *AYRICA SİTENİZE DE ÇOK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ÇÜNKÜ ŞU AN BİLDİĞİM HERKESİ SİTENİZ SAYESİNDE TANIDIM VE MESNEVİYE İLK ADIMLARIMI SİTENİZİN UZATTIĞI ELE TUTUNARAK ATTIM. SİTENİZDE TÜM EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.
Gönderilme Tarihi : 13.10.2008 13:01
Sonuçlar : [ 1 ] - [ 2 ] - [ 3 ] - [ 4 ] - [ 5 ] - [ 6 ] - [ 7 ] - [ 8 ] - [ 9 ] - [ 10 ] - [ 11 ] - [ 12 ] - [ 13 ] - [ 14 ] - [ 15 ] - [ 16 ] - [ 17 ] - [ 18 ] - [ 19 ] - [ 20 ] - [ 21 ] - [ 22 ] - [ 23 ] - [ 24 ] - [ 25 ] - [ 26 ] - [ 27 ] - [ 28 ] - [ 29 ] - [ 30 ] - [ 31 ] - [ 32 ] - [ 33 ] - [ 34 ] - [ 35 ] - [ 36 ] - [ 37 ] - [ 38 ] - [ 39 ] - [ 40 ] - [ 41 ] - [ 42 ] - [ 43 ] - [ 44 ] - [ 45 ] - [ 46 ] - [ 47 ] - [ 48 ] - [ 49 ] - [ 50 ] - [ 51 ] - [ 52 ] - [ 53 ] - [ 54 ] - [ 55 ] - [ 56 ] - [ 57 ] - [ 58 ] - [ 59 ] - [ 60 ] - [ 61 ] - [ 62 ] - [ 63 ] - [ 64 ] - [ 65 ] - [ 66 ] - [ 67 ]
DÖŞEMENİN ALTINDAN KONUŞMAK
M. Faik Özdengül
Ölümsüzlük ağacı nedir?
İsmail Güleç
Mücâhidîn-i Mevleviyye Alayı
Yakup Şafak
MEVLANA'NIN ADALET FELSEFESİ
Misafir Yazar
Tasavvuf Hakkında...
Mahmut Erol Kılıç
Tasavvuf Vaktidir
Cuma Mektupları
SEYYİD-İ SIRDAN
Muhsin İlyas Subaşı
Tarikatın Ne Olduğunu Biliyor Muyuz?
Editör'ün Seçimi
Mevlevî
Mehmet Demirci
MEVLÂNÂ’NIN MESNEVİDEKİ AMACI
Nuri Şimşekler
MESNEVÎ'DE OLGUN İNSAN
Adnan K.İsmailoğlu
Hz. Mevlânâ’dan Nasîhatler
A.Selâhaddin Çelebi
SEMA ADABI
Ö. Tugrul İnançer
SABIRDAKİ ESRARLI GÜZELLİK
H. Nur Artıran
Mesnevi Dersleri Aramak
M. Sait Karaçorlu
Er-Rahman Er Rahim
Cemalnur Sargut
Din Yolu Hikmet Yoludur
Emin Işık
Semâ'daki Sırlar
Sezai Küçük
HZ. PEYGAMBER’İN DAVRANIŞLARI
İsmail Yakıt
Mevlevî Hatıraları
Tarihten Bir Yaprak

Asitâne Mevlevi Kültür Dergisi

Anasayfa | Hakkımızda | Site Haritası | İletişim | E-mail
Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Copyright © 2005, Tüm Hakları Saklıdır.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.0243 sn.
Programlama: CMBilişim Teknolojileri Görsel Tasarım: Capitol Medya