Şahabeddin Uzluk

Şahabeddin Uzluk

Şahabeddin Uzluk

(5 Mayıs 11200-4 Temmuz 1989)

Yüksek Mimar, Sanat Tarihi Araştırmacısı, ressam, yazar, Fahrî Sanat Tarihi Doktoru.

5 Mayıs 11200 Cumartesi günü Konya’da Mevlana Türbesi civarında dünyaya geldi. Babası Mesnevihan soyundan subay Ahmed Hamdi Bey, Annesi Mevlâna soyundan Ali Çelebi’nin kızı Ayşe Sıdıka Hanım’dır. Ünlü tıp tarihi mütehassısı Prof. Dr. Feridun Nâfiz Uzluk 11202-1974)’un büyük kardeşidir.

İlk çocukluk dönemi Konya Ereğlisi’nde geçti. Babası, 11205 senesinde subay olarak görevli bulunduğu Beyşehir Taburu ile birlikte gittiği Yemen’de şehit düşünce küçük yaşta yetim kaldı ve yakın akrabalarının yaşadığı Konya’da Şems Mahallesi’nde annesi Ayşe Sıdıka Hanım tarafından büyütüldü.

İlkokulu Ereğli’de orta okulu Konya’da okudu. Konya Sultanî’sinden 1919’da mezun oldu ve mütârekenin ardından, kardeşiyle birlikte 1919 yılında yüksek tahsil görmek için İstanbul’a gitti. Konya Çelebisi Abdülhalim Çelebi’nin tensip ve tavsiyesi ile İstanbul’daki tahsillleri boyunca Galata Mevlevihanesi’nde ikamet etti. Çocukluk ve gençlik dönemlerini mevlevî muhitinde geçiren Şahabeddin Uzluk, Mevlevi terbiyesi ile yetişti, öğrencilik yıllarında yazı hayatına atıldı. İstanbul’da Millî Mecmû‛a’nın daimî tahrir hey’eti arasına girerek burada sanat ve sanat tarihi ile ilgili yayılar neşretti. 1919-1923 yılları arasında Sanâyi-i Nefîse Mekteb-i Âlîsi’nde mimarlık tahsil ederek yüksek mimar olan Şahabeddin Uzluk 1924 yılında Almanya’ya gitti.

Münih Teknik Üniversitesi’nde İ. Fischer’in “Şehircilik Dersleri”ni takip etti. Klasik Mimarî ve Rönesans Devri dersleri aldı. Weimar’da bulunan Devlet Yüksek Mimarlık Mektebine devam etti. Enkelman’dan heykeltıraşlık dersleri aldı. Berlin’e geçerek Ankara şehir mimarisini hazırlayan Alman şehir plancısı-mimar Hermann Jansen (1869-1946)’in yardımcısı olarak Ankara’nın planlanmasında görev aldı. 1935 yılında diplomasını alarak 1936 yılında da Türkiye’ye döndü. Urfa imar Müdürlüğü’ne tayin edildi ancak buraya gitmeyerek Konya’daki Askeri Ortaokul’un Almanca öğretmenliği görevine geçti. Öğretmenliğin yanı sıra, mimarlık tarihi, sanat tarihi ve resim sahalarında çalışmalarını sürdürdü. Bu sahalarda kitaplar yazdı, araştırmalar yaptı ve yazdıklarını neşretti.

Mimarlığının ve öğretmenliğinin yanında ressamlığıyla da kendini gösterdi ve resim sergileri açtı. Uzluk, 1946 yılında Mevlana törenlerinin ihyâsı için çalışmalara girişmiştir. Faaliyetlerine katıldığı halk evlerinde idarî sorumluluk aldı ve bir dönem Konya Halk Evi başkanlığını üstlendi. Konya’da Türkiye Anıtlar Derneği’nin Konya şubesini kurma çalışmalarını 1951 yılında başlatmış ve 1952 senesinde kurduğu Türkiye Anıtlar Derneği Konya Şubesi’nin 1989 yılına kadar başkanlığını yürütmüştür. 1 Eylül 1985 günü düzenlenen bir törenle “Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Fahri Doktoru” unvanını aldı. 1951 yılında, Konyalı Miralayzade Salih Bey’in kızı Türk Anneler Derneği başkanı, Nimet Uzluk Hanımla evlendi. 4 Temmuz 1989 Salı günü Şeyh Sadreddîn Konevî Mahallesi Ferit Paşa (İstasyon Caddesi) Horozlu Sitesi’ndeki evinde vefat etti. Mezarı Konya’da Üçler Mezarlığı’ndadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.