Mevlana’yı Dinlesek – Soru ve Cevaplarla Mevlana ve Mevlevilik

Mevlana’yı Dinlesek – Soru ve Cevaplarla Mevlana ve Mevlevilik

Mevlana’yı Dinlesek – Soru ve Cevaplarla Mevlana ve Mevlevilik

Yazar: Nuri Şimşekler
Yayınevi: Nefes Yayıncılık

Mevlana’yı Dinlesek – Soru ve Cevaplarla Mevlana ve Mevlevilik Kitap Açıklaması

“Ya Hazret-i Mevlânâ, sen hiçbir asırda bugünkü kadar aktüel ve evrensel olmadın. Sen dün değil, bugünsün. Bugün de değil, yarınsın. Ey Hak ve aşk güneşi, doğ; bir nur tufanı gibi karanlık dünyamızı aydınlığa boğ; koş imdadımıza, koş; üşüyen ruhlarımızı o sıcacık maneviyatınla sar, sarmala!..”
Peyami Safa

Mevlânâ kimdir, onun hakkında yanlış bilinenler nelerdir? Mevlânâ ile Şems’in dostlukları nasıldı? Öğretileri depresyona çözüm olabilir mi? Mevlânâ günümüz insanına ne verebilir? Atomu, yer çekimini ve hücreyi biliyor muydu? Mevlevîlik Osmanlı’da ilgi gördü mü? Batı, onu bizden daha iyi mi araştırıyor? Mevlânâ Müzesi’ni ziyaret edenler yarı hacı mı oluyorlar? Mevlânâ Moğol ajanı mı, bu iftiralar kasıtlı mı? Ülkemiz insanları Mevlânâ’yı okuyor mu? Mevlânâ kendini eleştirenlere ne cevap veriyor? 2007 yılı UNESCO tarafından niçin Mevlânâ Yılı ilan edildi? Şeb-i Arûs’un tarihçesi nedir?

Hz. Mevlânâ ve Mevlevîlik ile ilgili en çok merak edilen birçok sorunun cevabını bulacağınız elinizdeki eser, S.Ü. Mevlânâ Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler ile yapılan yazılı ve sözlü röportajların düzenlenerek kitaplaştırılmış halidir.

(Tanıtım Bülteninden)

https://nefesyayinevi.com/wp-content/uploads/2022/03/mevlanayi-dinlesek-10-sayfa.pdf
https://nefesyayinevi.com/kitap/mevlanayi-dinlesek/