İÇ SAVAŞ

Dr.

 

fozdengul@gmail.com

 

 1965 yılında Konya’da doğdu. 1983 yılında Konya İmam Hatip Lisesi, 1989 yılında da Selçuk Üniver­sitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora yaptı. Tıbbi Hipnoz Derneği ve Yeditepe Üni­versitesi bünyesinde Hipnoz ve Hipnoterapi ile Psikoterapi Ens­titüsü’nde “Bütüncül Psikoterapi” eğitimlerini tamamladı. Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı bünyesinde 5 yıla yakın bir süre Mesnevi eğitimi aldı. 2005 yılında Mesnevi odaklı ilk psikoterapi kitabı olan “Rumi ve Aşkın Terapi”yi kaleme aldı. Dr. Özdengül, 2007 yılında Bakü’de gerçekleşen “Çağdaşımız Mevlana” isimli uluslararası konferansta bireysel ve toplumsal ruh sağlığımızı kazanmak ve korumak adına Mesnevi’nin bir psi­koterapi işlevi gördüğünü ortaya koyduğu çalışmasında, geliş­tirdiği disipline “Rumi Terapi” ismini verdi.

 

“Rumi Ve Aşkın Terapi”, “Herşey Yağmurla Başladı”, “Demsâz” “Sırlı Cam” ve “Niyaz” adlı yayınlanmış kitapları ve Mev­lana ve Ruhsal Terapi ile ilgili çeşitli bilimsel makaleleri bulunan Dr. Faik Özdengül halen NEÜ Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilimdalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. TRT Diyanet’te FİHİMAFİH adıyla bir proğramın yapımcılığını da sürdüren  Dr Özdengül Konya ve İstanbul’da Rumi  Terapi ismiyle Mesnevi odaklı ruh­sal terapi grup çalışmalarını sürdürmektedir.

A+
A-

İÇ SAVAŞ

İnsanın en az iki hayatı birden yaşadığını anlaması uzun zaman alıyor,

içindeki ve dışındaki hayatlar.

Kendini gerçekte nasıl hissettiği ve dışarıda üstlendiği roller.

Bu ikisi arasındaki yakınlık ve uzaklık oranında gergin yada dingindir insan.

İç dünyasında korkak fakat üstlendiği rol itibariyle güçlüyü oynayan birisini düşünelim, neler yasayabileceğini hayal edelim, dışarıdan aslında nasıl görüneceği ve onun nasıl göründüğünü zannettiği. Bunların ne tür diyaloglara yol açabileceği, bu adamın içinde yaşadıkları,.

Başka bir örnek daha, aslında iç dünyasında bastırılmış, ezilmiş bir yapı çok çalışıp çabalayıp önemli görevler üstlenmiş olsun.

Bu adam eninde sonunda içindekinin yönlendirmesine boyun eğecektir.

Erken yaşlarda kim ve nasıl biri olduğumuza karar veririz.

Bu mizacımız, doğuştan getirdiklerimiz, erken yaşta baktığımız aynalar ki en önemlileri ebeveynlerimizdir. Bize ne olduğumuzu kim olduğumuzu ve aslında nasıl bir şeye benzediğimizi gösterirler ve buna ikna oluruz.

Dışarısı yani bedenlerimizin dışındaki hayat ilginçtir. İyi oyuncular, kötü oynayanlar, oynayamayanlar, kendisine istediği gibi bir rol bulamayanlar, falan rolü kapmak için bir ömür boyu uğraşanlar…

Bana öyle geliyor ki oynamak ve rol yapmak seyirciden en çok alkışı almaya bağlı olduğu sürece yeni ve doyum veren bir hayatımız olmayacak,

İyi ve doyumlu bir hayat günün birinde o sahnede herkesin önünde oynamaktan ve rol yapmaktan vazgeçme cesaretine ulaştığınızda başlayacak.

Bir gün, oyunun hiç beklenmedik bir anında hatta herkesin Keyfi de çok yerindeyken merhaba diyeceksiniz tüm seyircilere ve o şaşkınlık sırasında su andan itibaren oyundan çıkıyorum deyip nazikçe yürüyüp gideceğiniz.

Pek çoğu hoşlanmayacaktır çünkü keyifleri bozulsun kimse istemez. Hak veren de çıkar illa ki, bütün bunlarla hiç ilgilenmeyen de.

Kostümü çıkarır hoşça kal der ve oyundan çıkarsınız hepsi bu. İşte ancak o zaman içerdeki ve dışarıdaki yakınlaşmaya başlar.

Zaten başından beri bu bütünlüğü yakalamış insanlar da var elbette, onlar daha şanslı olanlar,

En azından yaşadığınız bedensel gerginliklere bakarak bile nasıl bir rol ve nasıl bir iç dünyaya sahipsiniz görebilirsiniz, üstünde düşünmeye ve çalışmaya değer.

Allah hepimizi içi dışı bir etsin, kolaylaştırsın zorlaştırmasın, Agâh olanlardan olalım.

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
Eyl 3, 2020 00:08
Ağu 26, 2020 16:49
Ağu 12, 2020 14:41
Tem 8, 2020 23:03
Haz 12, 2020 11:56
Nis 23, 2020 00:50
Nis 7, 2020 02:09
Mar 17, 2020 19:18
Şub 21, 2020 22:04
Şub 12, 2020 23:31
Şub 4, 2020 17:17
Oca 28, 2020 09:51
Oca 15, 2020 00:15