KUTLU VE İHTİŞAMLI MİSAFİR

Dr.

 

fozdengul@gmail.com

 

 1965 yılında Konya’da doğdu. 1983 yılında Konya İmam Hatip Lisesi, 1989 yılında da Selçuk Üniver­sitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora yaptı. Tıbbi Hipnoz Derneği ve Yeditepe Üni­versitesi bünyesinde Hipnoz ve Hipnoterapi ile Psikoterapi Ens­titüsü’nde “Bütüncül Psikoterapi” eğitimlerini tamamladı. Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı bünyesinde 5 yıla yakın bir süre Mesnevi eğitimi aldı. 2005 yılında Mesnevi odaklı ilk psikoterapi kitabı olan “Rumi ve Aşkın Terapi”yi kaleme aldı. Dr. Özdengül, 2007 yılında Bakü’de gerçekleşen “Çağdaşımız Mevlana” isimli uluslararası konferansta bireysel ve toplumsal ruh sağlığımızı kazanmak ve korumak adına Mesnevi’nin bir psi­koterapi işlevi gördüğünü ortaya koyduğu çalışmasında, geliş­tirdiği disipline “Rumi Terapi” ismini verdi.

 

“Rumi Ve Aşkın Terapi”, “Herşey Yağmurla Başladı”, “Demsâz” “Sırlı Cam” ve “Niyaz” adlı yayınlanmış kitapları ve Mev­lana ve Ruhsal Terapi ile ilgili çeşitli bilimsel makaleleri bulunan Dr. Faik Özdengül halen NEÜ Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilimdalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. TRT Diyanet’te FİHİMAFİH adıyla bir proğramın yapımcılığını da sürdüren  Dr Özdengül Konya ve İstanbul’da Rumi  Terapi ismiyle Mesnevi odaklı ruh­sal terapi grup çalışmalarını sürdürmektedir.

A+
A-

KUTLU VE İHTİŞAMLI MİSAFİR

Bir misafirin heybeti, ihtişamı, kutluluğu ve kutsiyeti ile ilgili pek çok alametler vardır.

Devlet büyüklerinden pay biçelim, başka bir ülkeyi ziyaret edeceklerse aylar hatta bir sene öncesinden tarihi bellidir. Kendileri gelmeden öncüleri gelir, gelecek olan ülkenin gücüne önemine göre türlü türlü ekipmanlar, aşçılar, arabalar, korumalar gelir de gelir. Gelmeden önce konuşulmaya başlanır, gelince ne olacak, kimlerle görüşülecek, ne görüşülecek, hangi etkinlikler olacak, sosyal faaliyetlere kadar konuşulup tartışılır.

Karşılama da ona göre olur.

Bakın Ramazan ayı geldi.

Geleceği bir sene önceden belliydi.

Önce alametleri, öncüleri belirdi. Recep, Şaban.

Karşılama ve birliktelik egzersizleri yapıldı. Nafile oruçlar tutuldu. Sadakalar verildi.

Heyecanla beklendi.

Bu aya ilişkin bir sürü program planlandı. Alışverişler yapıldı. Davetler organize edildi.

Büyük ve itibarlı, ihtişamlı misafir Ramazan.

Şefkate muhtaç bir çocuğun yanına usulca sokulup merhametli kollarını ona dolayan, sarıp sarmalayan müşfik bir anne gibi.

Uzun süredir evden uzak kalmış kudretli ve merhametli bir babanın heybesi hediyelerle dolu olarak yeniden evin kapısından asil ve mütevazi girişi ve evi bayram yerine döndürmesi gibi.

Sürprizlerle, hediyelerle, lütuflarla sarıp sarmalanmış bir bilge, ruhun esaretine verilen bir aylık ara Ramazan.

Bir kafeste esir kuşlar için, düşmanların bir aylığına da olsa zincirlenip, onlara hep gördükleri lakin dokunamadıkları güzelliklerle daha yakın, daha aşina olmaları için sunulan fırsat.

Küçük kardeşlerine gittiği, gördüğü, gezdiği, hayran kaldığı ülkeleri anlatmak için heyecanla coşkuyla geri gelen ve görülecek ne çok yer var, tadılacak ne çok mevsim, koklanacak ne çok çiçek var, hadi siz de, hadi kardeşlerim diyen bir büyük ağabey Ramazan.

Gelecek bir sene için hazırlık.

El emeği örgüler, yemekler yapmış, kilimine muhabbet dokumuş genç kızların maharet gösterdikleri çeşme başları Ramazan.

Çocukların, büyüme egzersizi yaptığı bir talimhane, ilk oruçları, ilk sahurları, ilk sabırları.

Bir olmanın, beraber olmanın en çok yapıldığı, ziyafetlerin verildiği, sadakaların çoğaldığı, yardımlaşmanın ve ziyaretlerin hiç olmadığı kadar bereketlendiği, bereketin adı Ramazan.

Ne muhteşem misafir, ne yüce gönüllü bir konuk.

Eksik olma, hep gel, hep dokun bize, oku üfle, sar sarmala mübarek ve kutlu misafir.

Şeref verdin.

Seni hakkıyla, layıkıyla ağırlamak da bizim niyazımız olsun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
Eyl 3, 2020 00:08
Ağu 26, 2020 16:49
Ağu 12, 2020 14:41
Tem 8, 2020 23:03
Haz 12, 2020 11:56
Nis 23, 2020 00:50
Nis 7, 2020 02:09
Mar 17, 2020 19:18
Şub 21, 2020 22:04
Şub 12, 2020 23:31
Şub 4, 2020 17:17
Oca 28, 2020 09:51
Oca 15, 2020 00:15