SÜR ÇIKAR AĞYARI DİLDEN

Dr.

 

fozdengul@gmail.com

 

 1965 yılında Konya’da doğdu. 1983 yılında Konya İmam Hatip Lisesi, 1989 yılında da Selçuk Üniver­sitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora yaptı. Tıbbi Hipnoz Derneği ve Yeditepe Üni­versitesi bünyesinde Hipnoz ve Hipnoterapi ile Psikoterapi Ens­titüsü’nde “Bütüncül Psikoterapi” eğitimlerini tamamladı. Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı bünyesinde 5 yıla yakın bir süre Mesnevi eğitimi aldı. 2005 yılında Mesnevi odaklı ilk psikoterapi kitabı olan “Rumi ve Aşkın Terapi”yi kaleme aldı. Dr. Özdengül, 2007 yılında Bakü’de gerçekleşen “Çağdaşımız Mevlana” isimli uluslararası konferansta bireysel ve toplumsal ruh sağlığımızı kazanmak ve korumak adına Mesnevi’nin bir psi­koterapi işlevi gördüğünü ortaya koyduğu çalışmasında, geliş­tirdiği disipline “Rumi Terapi” ismini verdi.

 

“Rumi Ve Aşkın Terapi”, “Herşey Yağmurla Başladı”, “Demsâz” “Sırlı Cam” ve “Niyaz” adlı yayınlanmış kitapları ve Mev­lana ve Ruhsal Terapi ile ilgili çeşitli bilimsel makaleleri bulunan Dr. Faik Özdengül halen NEÜ Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilimdalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. TRT Diyanet’te FİHİMAFİH adıyla bir proğramın yapımcılığını da sürdüren  Dr Özdengül Konya ve İstanbul’da Rumi  Terapi ismiyle Mesnevi odaklı ruh­sal terapi grup çalışmalarını sürdürmektedir.

A+
A-

SÜR ÇIKAR AĞYARI DİLDEN

Allah’a yakın olmak!

Nasıl?

Ramazan ihtişamlı bir misafir olarak geldi, hediyelerini getirdi, keyif sürüyor.

Misafir geri dönerken, her şey yolunda giderse mağfiret olunmuşlardan olacağız.

Mağfiret, günahların bağışlanmasından biraz daha fazlası. Eğer mağfiret olunursa kişinin günahları da sevap hanesine yazılıyor. Bugüne kadarki sevapları zaten cepte, günahlar da sevap oluyor. Kazanç üstüne kazanç.

Çoğunuz biliyorsunuz namazdan önce abdest alıp temizleniyoruz. Cuma namazı daha bir önemsendiği için cumadan önce büyük abdest yani gusül öneriliyor sünnet. Umre yapmadan önce olduğu gibi. Gidilecek yer büyüdükçe hazırlık ve temizlik de büyüyor dikkat edilirse. Nerelere giderken ne tür hazırlıklar yaptığınızı kontrol edin. Önemi arttıkça sizdeki hazırlık safhası da uzar.

Şimdi ölüm demek istemiyorum hemen. O da ne denli ciddi ve ne türden bir hazırlık gerektiriyor? O konu şimdilik dursun.

Temizlik sadece maddi bir şey değil elbet. Tövbe mesela. Hamama gitmeye benzetilir bir çok kaynakta. O da temizlik içindir. Şu Hadis-i Şerif’i getirin aklınıza: “Temizlik imanın yarısıdır. Somut temizliğin dışında bir de böyle düşünün.

Asıl olan temizlenmek.

Allah’a yakınlık dedik yazının başında. Allah’a gitmek, yaklaşmak, hicret etmek, yakınında bulunmak?

Her şeyden önce ciddi bir temizlik ister.

Müddessir suresi ki, bunun ilk inen sure olduğunu söyleyenler de olmuş, şöyle başlar:

1- Ey örtüsüne bürünen (Peygamber)!

2 – Kalk artık uyar.

3 – Sadece Rabbini yücelt.

4 – Elbiseni temizle.

5 – Pislikten sakın.

6 – Yaptığını çok görerek başa kakma.

7 – Rabbin için sabret.

Allah’a yakın olmak, yakınlaşmak isteyenlerimiz için söylenmesi gereken ilk şey maddi ve manevi sahici bir temizlik ve arınma.

İşin doğrusu ne tür bir hedef, ne tür bir yola revan oluş söz konusu olursa olsun önce geçmiş ağırlıklardan kurtulup arınma gerekir bunu zaten biliriz.

Bu Ramazan günü Allah’a hicret i konuşurken de ilk basamak temizlik ve arınma.

Bu temizlik nasıl yapılır, malzemeleri nedir ve ne kullanılır? Şöyle etrafa sorup öğrenmek zor değil.

Ben bir tanesini söyleyeyim, Mesnevi’den öğrendim: Tövbe süpürge gibidir diyordu Mevlana, gönlü süpürüp tertemiz eder.

Bakın Şemsi Hazretleri konuyu özetlemiş ve sofrayı hazırlayıp önümüze koymuş:

Vâsıl olmaz kimse Hakk’a cümleden dûr olmadan
Kenz açılmaz şol gönülde tâ ki pürnûr olmadan

Sür çıkar ağyârı dilden tâ tecellî ede Hakk
Pâdişâh konmaz saraya, hâne mamûr olmadan

Niyazım odur ki: Bu Ramazanda mağfiret olanlardan olalım. İçimizle dışımızla tertemiz pirü pak olup Allah’a doğru hicret edenlerden, yakini olanlardan olalım hep beraber. Yolumuz O na çıkıncaya kadar oyalanmayalım. Eğlenmeyelim yolda. Hep beraber O’na giden yolun yoldaşları olalım.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
Eyl 3, 2020 00:08
Ağu 26, 2020 16:49
Ağu 12, 2020 14:41
Tem 8, 2020 23:03
Haz 12, 2020 11:56
Nis 23, 2020 00:50
Nis 7, 2020 02:09
Mar 17, 2020 19:18
Şub 21, 2020 22:04
Şub 12, 2020 23:31
Şub 4, 2020 17:17
Oca 28, 2020 09:51
Oca 15, 2020 00:15