İstişare Toplantısı

A+
A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı ve Mevlana Yılı kapsamında İstanbul’daki kültür-sanat insanları, tarihçiler, yazarlar ve akademisyenlerle istişare toplantısında bir araya geldi.

İstanbul Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen programa; İbn Haldun Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Hasan Kabil Yılmaz, Prof. Dr. Bilal Kemikli, Prof. Dr. Azmi Özcan, Prof. Dr. Mürtaza Bedir, Prof. Dr. Bekir Karlıağa, Prof. Dr. Mustafa Kara, Uğur Derman, Beşir Ayvazoğlu, İrfan Gündüz, Hüseyin Kutlu, İhsan Kabil, Nazif Tunç, Erol Erdoğan, Necdet Yılmaz, Celalettin Çelik, Ahmet Şahin, Mehmet Güney katıldı.

Katılımcılar, toplantıda Hazreti Mevlana’nın Türkiye’de ve dünyada daha geniş kitlelere en doğru şekilde anlatılması ve Mevlana’nın felsefesinin daha geniş coğrafyalara yayılması için görüş ve önerilerini paylaştı.

“HEPİMİZİN ORTAK MESELESİ KUR’AN VE SÜNNET”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, toplantının sonunda tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Hakikaten çok faydalı bir program oldu. Herkes çok büyük katkı sağladı. Hazreti Mevlana’nın doğru anlaşılması ve anlatılması için gayret ediyoruz. Hepimizin ortak meselesi Kur’an ve Sünnet ve bunun haricindeki konuların doğruları söyleyerek zamanla geride kalmasını sağlamak. Tabi bu bir anda olacak bir şey değil ama biz doğruyu ifade ettiğimiz sürece yanlışlar bir süre sonra açığa çıkacaktır ve insanlar doğrusunu öğreneceklerdir diye düşünüyorum. İnşallah bu büyük sorumluluğu başaracak feraset ve irade oluşur. Bizi yalnız bırakmamanız çok kıymetli. Tekrar katılımlarınız ve katkınız için teşekkür ederim” diye konuştu.