KUR’AN HER ZAMAN GEÇERLİLİĞİNİ KORUR

A+
A-

KUR’AN HER ZAMAN GEÇERLİLİĞİNİ KORUR

“Kur’an öyle bir kitap ki, kendisinde asla kusur yoktur. Kötülüklerden sakınıp korunanlara yani müttekılere doğru yolu gösteren bir kılavuzdur.” (Bakara/ 2)

Ayette; “müttekıler” den bahsediliyor. Müttekıler yani kötülüklerden sakınıp, korunanlar; Allah katından indirilenlere görmeksizin iman eder ve gözlerden ırak iken imanlarını sürdürürler. Namazlarını yerli yerince kılarlar, kendilerine rızık olarak verilenlerden başkaları için harcarlar.

O müttekıler; gelmiş geçmiş bütün kitaplara, peygamberlere iman ederler. Ahirete de kuşkusuz imanları tamdır.

İşte, Allah’ın gösterdiği yolda yürüyenler bunlardır. Bunlar, Rabbimizin mesajlarına kulak verdikleri için kurtuluşa ereceklerdir.

Açık ve net olarak kurtuluşa erecek olanlar belirtiliyor. Artık bu açıklamadan sonra Allah yolu dışında yol arayanların yolları yol değildir. Onlar en büyük zararın içndedir.

Hak yolu benimsemeyenlere “Kafir” denir. Onları uyarsan da uyarmasan da değişmez çünkü iman etmezler. İşte bu yüzden rabbimiz onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinde de perde vardır.

Ne kadar anlatsan, ne kadar doğruyu da söylesen inanmazlar, ikna olmazlar. Öyleleri için; “leküm dünüküm ve liyedin” yani senin dinin sana, benim dinim bana deyip “selam” diyerek geçip gitmek lazım.

Tabii ki yine de anlatılacak, durmadan söylenecek. Buradaki çekip gitmek, tartışmaya girmeden, haklı iken haksız duruma düşmemek lazım.

Kur’an’da anlatılan peygamber kıssaları sadece o güne has bir şey mi? Yalnızca asırlar ötesinde mi kalmalı? Bugün için, yarın için, gelecek için bir şey söylemiyor mu?

Eğer kıssalar, o dönemde kalacaksa, Kur’an’ın evrenselliğinden söz edebilir misiniz? O vakit yeni bir peygamber, yeni bir kitabın gelmesi lazımdır ki bu, temelinden muhal, Kur’ani ve rahmani anlayışa terstir.

O halde Kur’an, dün ne diyorsa yarına da aynısını söyler. Peygamberler ve son peygamber, sevgililer sevgilisi, rehberimiz, efendimiz Hz. Muhammed (SAV) de Kur’an istikametinde konuşur ve insanlığın, toplumun selameti ve kurtuluşu için çaba sarf eder. Kur’an’ı, Peygamber gerçeklerini ve ilahi mesajları iyi okumamız ve hayatımıza uygulamamız kaçınılmazdır.

Kur’an

Dersler verir her pasajla,
Sadra deva şafi Kur’an,
İbret dolu tüm mesajla,
Arayana kafi Kur’an!

Ayetler oya misali,
Ruha işler bütün hali,
Yoktur onun hiç emsali,
Şüphesizdir safi Kur’an!

İnşa eder Hak yolunda,
Huzur verir dost dilinde,
Sevgi ile her kulunda,
Muhabbeti vafi Kur’an!

Nur dağından gelen nefes,
Yankılanır ilahi ses,
Hakikati bulur herkes,
Öz anlatır sahi Kur’an!

Işık yakar her sözüyle,
Huzur verir aşk özüyle,
Âşıklarda meşk gözüyle,
İsteyene ahi Kur’an!

(03 ARALIK 2022)