Şems Friendlander anıldı

A+
A-

Konya Aydınlar Ocağı, 22 Kasım 2023 tarihinde Selçuklu Salı Sohbetinde çifte program düzenledi. Postnişin Fahri Özçakıl, Konya ve Hz. Mevlâna’yı öğrendikten sonra Müslüman olan Şems Friendlander’in hayatını anlattı. Programda, sanat hayatının 50. yılını kutlayan Ahmet Çakır, okuduğu şiir, ilahi ve türküleri Filistin’e hediye etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, aslen Rus Yahudi olan Ira Friendlander’in yaşadığı dönüşüme dair bilgiler vererek, “Konya ile ilgisi olan, gelip giden birisiydi. Ben de kendisini İstanbul’da yeni Müslüman olduğu dönemde bir tasavvufi ortamda tanımıştım. Ama bir yıl önce öldüğünden ve Konya’ya getirilip Üçler Mezarlığına defnedildiğinden haberimiz olmadı. Bugün kendisini ölüm yıldönümünde anmak ve tanımak üzere bir aradayız” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Postnişin Fahri Özçakıl, Müslüman olduktan sonra Şems adını alan Friendlander’in gerçek tevhidi, tasavvufu, İslâm’ı yaşayarak bulmuş bir Allah dostu olduğunu söyledi. Friendlander’in 1940 yılında New York’ta dünyaya gelmiş bir Rus Yahudisi olduğunu kaydeden Özçakıl, “Grafiker, akademisyen, yazar, şair ve fotoğraf sanatçısıydı. İslami Araştırmalar Vakfı tarafından eserleri en etkili beş yüz kişi arasında gösterilmişti. Hz. Mevlana ve eserleri hakkında on civarında kitap yazdı. Bazı çalışmaları özel koleksiyonlarda yer aldı. Eserleri Türkçe ye de çevrildi” dedi.

Şems Friendlander’in birçok manevi öğretmenden ders alarak Müslümanlığı seçtiğini ve Şems adını aldığını anlatan Özçakıl, “Şems, 1972’de program için Amerika’ya giden Mevlevi heyeti ile tanışıp onlarla yakından ilgilenmiş. Aynı yıl da İstanbul’a gelip Cerrahi Şeyhi Muzaffer Ozak hocamızla tanışmış, orada zikir programına katılmış. Muzaffer hoca onun elinden tutmuş” dedi.

Şems’in İstanbul’dan sonra Konya’yı da ziyaret ettiğini ifade eden Özçakıl, “Biz de kendisiyle bu seyahatinde tanıştık, Aramızda bir bağ oluştu. Kitabında Konya ziyaretini yazarken (1972’de Mevlana’ya geldim ve her şey aydınlanmaya başladı. İslâm beş duyumdan içeri akıyordu. Peygamberin kokusunu, Allah’ın tecellisini hissediyordum. İslâm’a ilgi duyduğum üç yılın sonunda, İslâm’a girmeden tasavvuf yolunun açılmayacağını anladım) diye yazdı” şeklinde konuştu.

Şems Friendlander’in 1972’de birlikte Konya’ya geldiği eşi Barbara’nın da Rabia adını aldığını anlatan Özçakıl, “Şems 1973’de Amerika’ya döndü. Bizim evde çektiği bazı fotoğrafların da olduğu kitabı o zaman yayınlandı. 1978’de Amerika’ya gittiğimizde de bizi karşıladı. Hatta benim orada kalmam için ısrarcı da oldu ama kabul etmedim. Şems sonra Kahire’ye de gidip bir süre orada yaşadı. 1981’de Muzaffer Ozak Efendi, Şems’e Cerrahi Halisefi İcazeti verdi. 2014’de tekrar İstanbul’a geldi ve burada kaldığı dönemde Erol Yarar beyin kardeşi Meral hanımla evlendi. İki yıl sonra da Konya’ya geldi. Uzun yıllar sonra buluştuk, hasbihal ettik. (Mevlana’nın yazdıklarını hayatıma nasıl uygularım) diye düşünen bir insandı. 22 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Ertesi gün Karagümrük’te ilk cenaze namazı kılındı, Konya’ya getirildi ve Üçler mezarlığına defnedildi. Onunla aramızda manevi baba oğul ilişkisi vardı. Ruhu ad olsun” diyerek sözlerini bitirdi.