Vuslatın mübarek olsun Ömer Tuğrul Dede…

A+
A-

Önceki gün rahmeti rahmana kavuşan, Mevlevi Büyüğümüz, Postnişin Ömer Tuğrul İnançer Dedemiz, İstanbul’da Karagümrük Pir Nûreddin Cerrâhî Dergâhı Türbesine  sırlandı.

Dedemizin naaşı, Nûreddin Cerrâhî Dergâhından Fatih Camii’ne yaklaşık 2 kilometre ilahiler ve kelime-i tevhidlerle omuzlarda taşındı.

Fatih Camii’nde İkindi namazından sonra cenaze namazı kılındı. Namazdan sonra İl müftüsü Safi Arpaguş hocamız kısa bir konuşma yaptı. Şahitlik ve helallık istedi. Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanımız, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;

“Bugün Ömer Tuğrul İnançer hocamızı hakka uğurluyoruz. Rabbim mekanını cennet eylesin. Rabbim sevgili habibinin sancağı altında buluşturmayı nasip eylesin. Ömer Tuğrul hocamızı hayatında ölüm noktasında ölümün bir yok oluş değil ölümün ancak ebedi aleme bir tebdil-i mekan ile yürüyüş olduğunu bilirdik. Nitekim şu anda sandukanın üzerindeki örtüde de Rabbimiz böyle buyuruyor her nefis ölümü tadacaktır ve buradan dönüş yok ve hepimiz de bunun hazırlığı içerisinde olmamız gerekiyor. Bir mutasavvıf bir hukukçu, bir edebiyatçı ve millete ümmete hizmet noktasında hiç tereddütsüz hayatını sürdürmüş olan hocamıza ben de huzurlarınızda tanıdım tanıyalı böyle gördüm, böyle bildim. Rabbimden hep birlikte birer fatiha okumaya sizleri davet ediyorum. Mekanı cennet olsun Rabbim sevgili habibine hep birlikte bizleri komşu eylesin inşallah.”

Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Ömer Tuğrul İnançer Dedemizin naaşı, sırlanmak üzere Pir Nureddin Cerrahi Tekkesi’nde hazırlanan yere götürüldü.

Bende-i Mevlânâ Ömer Tuğrul Dedemizin efendi’nin rûh-i revânı şâd u handân, mazhar-ı afv u gufrân, garîk-i rahmet-i Yezdân, nâil-i ravza-i rıdvân, hâcesi hoşnûd, mazcaının rahatı müzdâd ola. Huu