Hz. Mevlana 746. Vuslat yıl dönümünde Serdivan’da anıldı.

A+
A-

Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin 746. Vuslat yıl dönümü dolayısıyla  Serdivan’da anma programı düzenlendi..

Programa yoğun ilgi gösteren vatandaşlar saatler öncesinden Mevlevi ayininin icra edileceği salonu doldurdu.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu adına konuşan topluluk ses sanatçısı Enes Ergür; icra edilecek program hakkında katılımcılara bilgi verirken, “Bu akşam son dönem Mevlevilerin büyük musikişinaslarından olan Hüseyin Fahrettin Dede Efendi’nin Acem Aşiran makamındaki ayini şerifini icra edeceğiz. Ve o ayin refakatinde Mevlevi mukabelesi gerçekleştirmiş olacağız. Sizlerle bizleri buluşturan öncelikle Hz. Allah’a hamdu sena ederiz. Ardından vesile olan Serdivan Belediyemize, Başkanımıza ve emeği geçenlere huzurlarınızda şükranlarımızı sunarız. Elbette ki teşrif edip geldiğiniz için sizlere de ayrı ayrı teşekkürlerimizi arz ederiz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu; Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Salonu’nu dolduran misafirlere 13. Yüzyıl’dan günümüze kadar uzanan ritüeller eşliğinde Acem Aşiran Mevlevi ayinini icra etti.

Program sonrası Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın misafirlerle icra edilen programın yanı sıra önümüzdeki günlerde gerçekleştirecekleri programların detaylarını da paylaştı. Başkan Yusuf Alemdar anlamlı ve güzel program dolasıyla bir kez daha teşekkür ettiklerini ifade ederken, bu vesileyle Hz. Mevlana’yı vuslatın 746. sene-i devriyesinde hürmetle, muhabbetle ve rahmetle yad ettiklerini söyledi.