Kahramanmaraş’ta Mevlevî Mukabelesi

A+
A-

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilen Hüseyin Fahrettin Dede’nin Acem Aşîran Âyin-i Şerif ve Mevlevî Mukabelesi  tertip edildi.

Programa protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı Program, Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin açılış konuşması ile başladı. Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi Hazretlerinin milletimizin en kıymetli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Kirişçi, “Vuslatının 750. Yılında Hz. Mevlânâ’nın böylesine anlamlı bir programla, âyin-i şerifle yâd edilmesine vesile oldukları için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine teşekkür ediyorum.” dedi. Kirişçi konuşmasını geçtiğimiz günlerde bölücü terör örgütü PKK’nın saldırıları sonucu şehit düşen güvenlik güçlerimize ve 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden deprem şehitlerine rahmet dileyerek tamamladı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım da konuşmasında Hz. Mevlânâ’nın milletimizin hamurunu yoğuran önemli şahsiyetlerin başında geldiğini, bu şuurla 750. Vuslat Yılında tertip ettikleri programla Hz. Pîr’i yâd ettiklerini belirtti. Rektör Yasım “Programın düzenlenmesinde büyük katkıları olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’ya, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu heyetine ve değerli katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan siz kıymetli hemşehrilemize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Hüseyin Fahreddin Dede’nin Acemaşîran Mevlevî Âyin-i Şerifi ve Mevlevî Mukabelesi icra edildi.

Katılımcıların büyük bir beğeniyle izlediği Âyin-i Şerif’in akabinde hediyeler takdim edildi. Program protokol üyelerinin de katıldığı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.