Kültür Bakanı: Sema Mukabelelerinin İslami temellerden kopuşu endişe veriyor

A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, özgün kültür ürünlerinin yeni bir sunumunun yapılmasının değerli olduğunu ancak bunun otantik olanın yerini almasına izin verilmemesi gerektiğini belirterek, “Sema mukabelelerinin bir sahne gösterisine dönüşmesi, Hazreti Mevlana’nın İslami temellerinden koparılıp bir şair, bir filozof gibi sunulması ne kadar doğrudur?” dedi.

Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen 10. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi’nde konuştu.

Türk halk kültürüne ait olanın karşıya nasıl sunulduğunun da önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Ersoy, “Birtakım özgün kültür ürünlerinin, farklı anlayış ve tarzlarla yeni bir sunumunun yapılması değerlidir. Ancak bu yeni ürünlerin, otantik olanın yerini almasına asla müsaade edilmemelidir. Bazı kültürel değerlerin ise özgünlüğü dışına çıkarılmaması, olduğu gibi korunması elzemdir.” diye konuştu.

Ersoy, bu konuda sema mukabelelerinden örnek vererek, “Sema mukabelelerinin bir sahne gösterisine dönüşmesi, Hazreti Mevlana’nın İslami temellerinden koparılıp bir şair, bir filozof gibi sunulması ne kadar doğrudur? Özünden koparıldıktan sonra inanç kültürümüzü ne ölçüde temsil edebilirler? Hazreti Mevlana’yı ve sema mukabelelerini, bu alanda en çok dile getirilen örnek oldukları için öne çıkarıyorum. Ama bu husus Türk kültürüne ait her ürün için aynı derecede önemlidir.” ifadelerini kullandı.