“Nüsha-i Kadime“ Tıpkı Basım satışa çıkacak

A+
A-

Mevlana’nın en eski mesnevisi! “Nüsha-i Kadime“ Konya’da satışa çıkacak

Mevlana Müzesi’nde sergilenen Hazreti Mevlana’nın en eski mesnevisinin orijinaline en yakın olan “Nüsha-i Kadime” satışa çıkıyor.Mevlana Müzesi’nde sergilenen Hazreti Mevlana’nın en eksi Mesnevi’sinin, kağıdından, kilosuna, her türlü lekesine varıncaya kadar tıpkı basımı gerçekleştirildi.

9 kilo 800 gram ağırlığındaki “Nüsha-i Kadime” mesnevisi Kültür ve Turizm Bakanlığının satış mağazalarından ve Mevlana Müzesi Müdürlüğünden yakın zamanda satışa sunulacak.

Hüsamettin Çelebinin yazdığı ilk nüsha elimizde olmamakla beraber, bu nüshadan istinsah edilmiş, Konya Mevlânâ Müzesi Ktp. 51 numarada kayıtlı
Muhammed b. Abdullah el-Konevî el-Veledî tarafından 677/1278 yılının Recep ayında yazılmış çok güzel bir Mesnevî yazmasıdır.Görüldüğü gibi bu nüsha Mevlânâ’nın vefatından sadece 5 yıl 25 gün sonra ve asıl nüshadan istinsah edilip, Çelebî Hüsameddin ve Sultan Veled’in bulundukları meclislerde okunarak, yine aslî nüsha ile karşılaştırılarak yazılmıştır.

Konya Mevlânâ Müzesi 51 numarada kayıtlı bulunan ve 677/1278’de istinsah edilmiş olan en eski ve en sağlam nüsha olan ve “Nüsha-i Kadime” olarak adlandırılan eser,  önce İran’da (1992), sonra da T.C. Kültür Bakanlığı tarafından (1993) tıpkıbasım olarak yayınlanmıştır.

Ayrıca

Mesnevî’nin 774/1373 tarihli nüshasını 2015 yılında, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Mesnevî’nin en eski nüshalarından birini iki cilt halinde yayımladı.

Dünya kütüphanelerinde çok sayıda elyazması olan eserin en eski nüshası Konya Mevlana Müzesi Kütüphanesi’nde bulunuyor. 1372’de Muhammed bin Hüseyin el-Mevlevî tarafından Konya’daki nüshadan hareketle kopyalanan ve bugün Süleymaniye Kütüphanesi’nde Halet Efendi’nin koleksiyonunda muhafaza edilen önemli bir Mesnevî nüshasının tıpkıbasımıyla tercümesi Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Ankara Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç tarafından yayına hazırlandı.