Taşpınar Dergisi “Hz. Mevlana Özel” Sayısı

A+
A-

Taşpınar Dergisi  “Hz. Mevlana Özel” Sayısı ile okuyucuyla buluştu. İlk kez akademik bir hüviyete kavuşan dergide Mevleviliğin yanı sıra Afyonkarahisar tarihine ışık tutan pek çok konu uzman isimler tarafından kaleme alındı.

1950 yılına kadar aralıksız olarak 161 sayı çıktıktan sonra çeşitli aralıklarla yayımlanan Taşpınar Dergisi’nin yeni sayıları okuyucusuyla buluşmaya devam ediyor. Taşpınar her sayısında birbirinden özel ve daha önce değinilmemiş tarihi konulara ışık tutuyor, tarihimizin önemli anlarını günümüze ulaştırıyor, istikrarlı bir şekilde normal periyodunda yayınlanıyor. Dergi son olarak Hz. Mevlana Özel teması ile okuyucu karşısına çıktı.

Taşpınar Dergisi  “Hz. Mevlana Özel” Sayısında köklü bir Mevlevi geçmişi olan şehrin bu yönünü vurgulayacak araştırmalara yer verildi. Mevleviliğin Piri Sanii, Sultan Divani Mehmet Semai Çelebi’ye dair konular uzman isimler tarafından kaleme alındı. Konusunu Afyonkarahisar’dan alan pek çok araştırma da dikkat çekici bir şekilde yer alıyor. Eski Simalar bölümünde İmam Hatip Lisesi’nin unutulmaz öğretmenlerinden merhum Fikri Yazıcıoğlu’nu, Erdoğan Emre kaleme aldı. Bir zamanlar evlerimizin vazgeçilmezi olan hasırların ana malzemesi kamış Eber Gölü’nden nasıl biçilirdi? Yakasenekli Abdil Korkman hocanın hatıraları bu konuya parmak basıyor.

Geçen yıl Türkiye büyük deprem felaketi yaşadı. Muharrem Bayar da geçmişte ilimizde yaşanan deprem felaketlerini tekrar hatırlattı. Ahmet İlaslı müze envanterleri bölümünde bir parçayı tanıtırken, Fevzi Kaya Afyonkarahisar Mevlevihanesi’ni kaleme aldı. Hüseyin Hüsrevoğlu ise Sandıklı’da Mevlevilik konusunu ele aldı. Yine, Afyonkarahisar’a dair daha pek çok konu başlığı 28. defa meraklıları ile buluştu.

Bu sayıyı özel kılan başka bir olgu ise akademik çalışmalar, araştırmalar ve bilimsel içeriklerin olması. İlk kez akademik bir hüviyete kavuşan dergide, alanında uzman öğretim görevlileri, profesörler; Mevlevilik ve Mevlana konulu yazılar yayınladı. Afyonkarahisar’ın tarihine, bugününe ve yarınına ışık tutan Taşpınar Dergisi ücretsiz bir şekilde Afyonkarahisar Belediyesi tarafından halkla buluşturuluyor.

Taşpınar Dergisi 28.Sayı (Hz. Mevlana Özel)

Taspiar 28 30012024153627 4