Dünyada Şeb-i Arus

A+
A-

Hz. Mevlana, 747. vuslat yıl dönümünde Kabil’de de anıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Mevlana’nın 747. vuslat yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ile Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) ortak düzenlendiği şebiarus törenine Afganistan Ekonomi Bakanı Kerime Hamıd Faryabi, Adalet Bakanı Fazıl Ahmad Manevi, Kültür Bakanı Muhammed Tahir Zehir, Yüksek Öğretim Bakanı Gulam Abbas Basir, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Afganistan Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, TMV, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

a2_28
Törenin açılışında konuşan TMV Afganistan Ülke Direktörü Şakir Voyvot, Mevlana’nın, insanlığa vermek istediği mesaj çerçevesinde bir bütün olarak tanınması gerektiğini söyledi.
Kültür Bakanı Zehir de Mevlana’nın eserlerinin dünya dillerine tercüme edildiğini ve bu eserlerin feyiz kaynağı olduğunu kaydetti.

a3_20
Mevlana’nın, milletleri birbirine kenetleyen ortak bir bağlantı noktası olduğunu dile getiren Zehir, Mevlana’nın, Türkiye ile Afganistan’ın ortak değeri olduğunu vurguladı.
Büyükelçi Botsalı ise Mevlana’nın felsefesi ile birlik ve beraberlik çabalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

a4_21
Şuhud-i Arifan Sema grubunun icra ettiği sema gösterisiyle devam eden tören, Mevlana’nın şiirlerinin seslendirilmesi, ney dinletisi ve skeç gösterisiyle son buldu.

a6_9

Hz. Mevlana, vuslatın 747. yıl dönümünde Saraybosna’da anıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna‘da Hazreti Mevlana’nın 747. vuslat yıl dönümü dolayısıyla “Şeb-i Arus” sergisi açıldı.

Preporod Sanat Galerisi tarafından düzenlenen sergide, 17 sanatçının farklı tekniklerle hazırladığı 25 eser yer aldı.

Preporod Sanat Galerisi Müdürü Mirsada Baljic, serginin açılışında yaptığı konuşmada önceki yıllarda düzenlenen sergilerde 100’ün üzerinde sanatçının eserlerine yer verildiğini, sanatçıların enerjilerini ve düşüncelerini eserlerine yansıttıklarını söyledi.

Projenin mimarı Dr. Cazim Hadzimejlic de bu gibi projelerin Bosna Hersek’in kültür mirasının korunmasına önemli ölçüde katkı sağladığını belirterek Mevlana’nın, eserleriyle Bosna Hersek’teki sanatçıları da etkilediğini kaydetti.

Sergide eserine yer verilen Adis Lukac ise sanatçıların sürekli bir arayış içerisinde olduklarına işaret ederek, “Yüzümüzü ne yöne dönersek dönelim arayışımızın sonunda Mevlana’nın da dediği gibi ışığa ve tertemiz bir aşka ulaşırız.” ifadesini kullandı.

Lukac, serginin, insanların farklı şekillerde yaratıldığı ve asıl zenginliğin farklılıklardan doğduğu mesajını verdiğini sözlerine ekledi.

Sema gösterisiyle açılan sergi, 30 Aralık’a kadar gezilebilecek.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.