Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma programı başladı.

A+
A-

Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma törenleri kapsamında  Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaret edildi ve “İhsan Vakti” yürüyüşü düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, postnişin Fahri Özçakıl dua etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle az sayıdaki protokol üyesi, “İhsan Vakti” temasıyla Mevlana Meydanı’na kadar birlikte yürüdü.

Mevlana Müzesi ziyaret edildikten sonra Mevlana’nın sandukası başında “Gülbang Duası” yapıldı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü etkinliklerinin başladığını ifade ederek, “Bu seneki tema ‘İhsan’. Bazen lütuf olarak da algılanan ihsan, bu sene pandemi döneminde mesafeyi korumak, çok fazla bir topluluğun oluşmamasına vesile olmak, topluma, insanlara en büyük ihsan olsa gerek. Pandemi döneminde dayanışmada bulunma, ihsanda bulunma hem toplumsal dayanışmamız hem sağlığımızın tahsisi açısından çok önemli bir adım olsa gerek. Bu sene dijital ortamda ve televizyonlarda programlar icra edilmektedir. Maalesef pandemiden toplu etkinliklerin çoğunu iptal etmek zorunda kaldık.” diye konuştu.

Özkan, Mevlana’nın öğretilerinin insanlık için kurtarıcı kurallar olduğunu dile getirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da “Pandemiden dolayı insanlar, fiziken burada bulunmuyorlar ama biz inanıyoruz ki kalpleri ve gönülleri yine bu meydanda. 7 ve 17 Aralık’ta iki programla onlara en azından ekranları başında bu havayı teneffüs ettirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Hazret-i Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, bugün  ve 17 Aralık Perşembe saat 19.00’da Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Mevlevi Ayin-i Şerifi, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince seyircisiz olduğu için, televizyonlardan naklen yayınlanacak.

İzleme Adresi:  https://www.trtavaz.com.tr/canli-izle

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.